صد و هجده - مترجــم دردها
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سه‌شنبه 17 مرداد 1391 @ 01:10

صد و هجده

عنوان خبر:


حذف پذیرش دختران از 77 رشته 36 دانشگاهیکی از مسائلی که خاطر شیخ فضل الله نوری را اکیدا ً آزرده بود،تاسیس تعدادی از مدارس بود که در آن زمان پذیرای دانش آموزان دختر بود. هوادارانش شب ها تعداد زیادی اعلامیه در خیابان ها پخش می کردند و آموزش و پرورش زنان و دختران را مغایر با اصول اساسی اسلام می دانستند.حتی فکر کردن به چنین "خبطی" حسابی دوستداران شیخ را می گریاند.به همین جهت به تاسی از شیخ نوری تعدادی زیادی از مدارس آموزش دختران به یکباره نابود شدند،صندلی ها و تخته ها شکست و محیط به کلی ویران شد.


در هر صورت زمانه عوض می شود،با روی کار آمدن رضا خان به هر ضرب و زوری بود مدارس مختلط از نو بنا شدند و فراگیری آموزش و پرورش شدت گرفت. در زمان محمد رضا شاه و بالاتر رفتن درآمد های ارزی و شتاب در فرآیند توسعه و گسترده تر شدن زیر ساخت های آموزشی،وضعیت تحصیلی زنان بهبود چشم گیری پیدا کرد.تا اینکه با وقوع انقلاب آموزش و تحصیلات زنان هم مانند بسیاری از موارد دیگر،دست خوش تغییرات بنیادین شد.


جنس گفتمان حاکمیت ملی هم در این مورد،مانند بسیاری از مسائل دیگر حاکی از عدم تطابق گفتار و عمل است،در برخی موارد که به پیش کشیدن آمار تعداد داوطلبان و دانش جویان دختر به نفعشان است،اساسی بر رویش مانور داده می شود و در عمل همواره وضعیت در تنگنا قرار دادن بیشتر زنان در امر آموزش را نشان می دهد.به ذهنم زده که برای چند صباحی فقط به مشکلات و مصائبی که زنان درگیرش هستند بپردازم.


شیخ مرحوم هم احتمالا ً اکنون بر فراز ابرها نشسته و بر عصای معروفش تکیه زده و از آن بالا احسنت می گوید بر این حجم از اصول گرایی نایبان بر حقش.